czwartek, 15 kwietnia 2010

Poradnik dla modelek


Poniżej krótki poradnik dla początkujących modelek, który powie Ci jak przygotować się do sesji, czego spodziewać się na samej sesji i jak ona wygląda, a także co robić na sesji, żeby zdjęcia wyszły dobrze. Zapraszam do lektury:


Przed sesją





Chcę pozować! - jak zostać modelką




A więc zdecydowałaś się na sesję, tylko nie bardzo wiesz jak to wygląda i jak się do tego przygotować. A więc od początku. Najpierw przydało by się znaleźć fotografa i dobrze zaplanować sesję pod względem formalnym, czyli ustalić termin i godzinę sesji. Jeśli chcesz pozować u mnie, napisz do mnie, najlepiej maila, terminy ustalam przynajmniej z tygodniowym wyprzedzeniem, a jeśli będziesz mi pozowała po raz pierwszy, to pewnie z nieco większym wyprzedzeniem. Pisząc pierwszy raz w sprawie sesji do jakiegokolwiek fotografa, załączaj link lub zdjęcia ze swojego portfolio, lub jeśli jeszcze go nie masz, jakiekolwiek zdjęcia na których wyraźnie widać jak wyglądasz. Najlepiej, żeby znalazło się tam kilka zdjęć całej twarzy w różnych ujęciach, oraz kilka zdjęć całej sylwetki. To znacząco ułatwia fotografowi decyzję o zrobieniu Ci zdjęć, oraz dobranie odpowiedniej stylizacji do Twojej sesji.



Jak wybrać fotografa?



Wybierając innych fotografów, szczególnie nieznanych, z różnych portali w necie, musisz być nieco ostrożniejsza. Rzadko bo rzadko, ale zdarza się spotkać nierzetelnych ludzi, lub wręcz oszustów, którzy podają się za fotografów, a którzy to np. będą wmawiać Ci że absolutnie konieczne przed sesją jest wysłanie mu swoich aktów, bądź zdjęć w bieliźnie. Bądź ostrożna. Choć z drugiej strony, jeśli będziesz pozować do aktów lub zakrytej nagości, to naturalne jest, że fotograf może poprosić o takie zdjęcia. Jak sprawdzić fotografa? Po pierwsze przejrzyj jego portfolio, jego stronę www, jeśli ktoś twierdzi, że zajmuje się fotografią powinien mieć jakieś zdjęcia, a w obecnych czasach pewnie też gdzieś zdjęcia online. Niestety nie zawsze to pomaga, bo wśród oszustów, wielu w takiej sytuacji kradnie zdjęcia innych fotografów i pokazuje jako swoje. Sprawdź jego imię i nazwisko lub nick w google, Jeśli ktoś zajmuje się fotografią, jest duża szansa, że google znajdzie jego strony, galerie, posty na forach o fotografii. Jeśli nie znajdzie, być może powinnaś być nieco ostrożniejsza.

Jeśli wybrany fotograf nie odpisze za pierwszym razem na Twoje pytanie o sesje, nie zrażaj się, być może nie ma czasu i wolnych terminów, zawsze warto spróbować u kogoś innego, albo u tego samego fotografa za jakiś czas.


Kiedy umówić się na sesję zdjęciową?



Po ustaleniu terminu mocno się go trzymaj, nie ma bowiem nic gorszego dla fotografa niż przekładanie czy odwoływanie terminu sesji, a już najgorsza rzecz jaka może się zdarzyć to odwołanie sesji kilka dni przed nią, tego samego dnia, lub wieczór wcześniej. Dlaczego? Dlatego, że fotograf planując sesję poświęca Ci kilka godzin swojego dnia, nierzadko cały dzień. W tym czasie mógłby robić coś zupełnie innego, zaplanować inną sesję. Co więcej, często w sesję zaangażowanie są inne osoby, wizażystka, asystent, być może osoby wypożyczające lokal do zdjęć, kierowca. Organizacja tego wszystkiego też wymaga nieco czasu. Jeśli odwołasz sesję np dzień-dwa dni wcześniej, siłą rzeczy dzień sesji dla fotografa będzie zmarnowany, a praca włożona w organizację sesji pójdzie na marne. Licz się z tym, że w takiej sytuacji fotograf może nie zdecydować się na dalszą pracę z Tobą i nie dać Ci kolejnej szansy. Wiadomo jednak, że nie zawsze ma się wpływ na różne wydarzenia w swoim życiu i rzeczywiście czasem konieczne jest odwołanie sesji. Dlatego wybierając termin zastanów się uważnie, czy aby nic nie ma szans pokrzyżować Ci planów. Jeśli już zdarzy się, że koniecznie musisz odwołać sesję, poinformuj o tym fotografa jak najwcześniej. SMS, mail, telefon, czy cokolwiek z informacją o odwołanej sesji, wysłane wcześnie da mu jeszcze szansę inaczej zaplanować dzień, być może zorganizować sobie inną modelkę i nie marnować terminu.

Godzina sesji też nie jest bez znaczenia. Uzgodnij ją z fotografem tak, żebyś nigdzie się nie spieszyła, ale też nie za wcześnie żebyś się wyspała. Na przeciętną sesję u mnie powinno wystarczyć około 3 godzin, ale może się to zmieniać w zależności od ilości stylizacji, makijażu, miejsca i wielu innych czynników.


Sesja za zdjęcia?



Ustal też z fotografem zasady pozowania na jakich będziesz pozowała oraz zakres pozowania. Dla początkujących modelek (a dla takich jest ten poradnik) najczęściej jest to tzw. TFP - z angielskiego Time For Photos, czyli "czas za zdjęcia", co u nas przyjęło się nazywać "pozowanie za zdjęcia". Domyślnie oboje, Ty i fotograf poświęcacie swój czas, za co w zamian oboje dostajecie zdjęcia z sesji, które możecie wykorzystać w celach niekomercyjnych, czyli np. w galeriach, na wystawach, w portalach społecznościowych jak np. nasza-klasa lub facebook. Jeśli nie chcesz aby fotograf pokazywał Twoje zdjęcia w jakimś konkretnym miejscu, powiedz to jasno na samym początku planowania sesji, aby potem nie było niepotrzebnych nieporozumień, ale pamiętaj też, że niewielu fotografów będzie chciało Ci robić zdjęcia za darmo jeśli nie będą mogli ich potem pokazać. Jeśli masz życzenie możesz też powiedzieć fotografowi w jaki sposób ma Cię podpisywać jako modelkę pod zdjęciami (lub żeby tego nie robił w ogóle). Jeśli z kolei umawiasz się na sesję odpłatną, za którą Ty płacisz fotografowi, masz większe pole manewru. Natomiast sytuacje w których to fotograf bądź zleceniodawca płaci modelce pozwolę sobie pominąć, gdyż jak mówiłem to poradnik dla początkujących modelek.


Co to jest glamour?



Zakres pozowania to luźne i niesprecyzowane pojęcie wiążące się z tym jakiego typu zdjęcia chcesz mieć. Zakres pozowania to zdjęcia od portretu, przez zdjęcia modowe, glamour, bieliznę, nagość zakrytą po akt. Często słyszę pytania o glamour i nagość zakrytą, więc pokrótce wyjaśnię. Glamour to określenie pochodzące z angielskiego znaczące tyle co "wzbogacona atrakcyjność", zaś fotografia glamour (posilając się wikipedią) to rodzaj fotografii której temat, najczęściej kobieta, jest przedstawiona w romantyczny, seksualnie kuszący sposób. Modelka może być ubrana lub półnaga, jednak wyraźnie rozróżnia się fotografię glamour od fotografii aktu, gdyż w fotografii glamour nie przedstawia się modelek topless ani innych form nagości. Fotografia glamour to większości zdjęcia używane komercyjnie w czasopismach, kalendarzach, reklamach itp. W fotografii glamour stosuje się techniki makijażu, specjalne techniki oświetleniowe oraz retusz fotografii. Nagość zakryta to już trudniejsze do zdefiniowania, choć myślę, że wszyscy intuicyjnie wiedzą o co chodzi. Na dobrą sprawę nie ma takiego rodzaju zdjęć, to raczej określenie wymyślone przez modelki. Sprowadza się do tego, że z punktu widzenia fotografa jest to sesja aktu, natomiast modelka ma ten komfort, że na ostatecznych zdjęciach nie widać części intymnych jej ciała, które podczas pozowania zasłania rekwizytami, ciałem, przyjmuje pozę która je zasłania, lub ten sam efekt uzyskuje się oświetleniem.


Czy brać kogoś na sesję?



A więc ustaliłaś termin i zasady na jakich pozujesz, o czym jeszcze musisz pamiętać? Jeśli planujesz wziąć kogoś na sesje, pamiętaj aby uzgodnić to z fotografem. Generalnie bardzo, bardzo mocno odradzam wszelkie towarzystwo na sesji w trakcie zdjęć. Koleżanka, siostra, mama czy co gorsze chłopak na sesji to idealny przepis na to, żeby zrujnować sesję. Wbrew temu co może Ci się wydawać, łatwiej pozuje się przed kimś kogo się nie zna. Im więcej znajomych osób na sesji tym bardziej będziesz skrępowana i rozproszona. Wesołe koleżanki, które Cię będą zagadywać i rozśmieszać nie sprawią, że się wyluzujesz, po prostu nie będziesz mogła skupić się na pozowaniu i wczuć w to co robisz. Co więcej pozowanie i pozy które będziesz zrobiła, komuś stojącemu obok będą wydawały się śmieszne. Oko mamy czy siostry, które patrzy i ocenia co robisz prędzej bardziej Cię zestresuje niż pomoże zapomnieć o stresie. Zazdrosny chłopak stojący w kącie, i pilnujący, czy aby spódniczka nie podwinęła się o centymetr za dużo, też nie pomoże Ci w rozluźnieniu się i wczuciu w pozowanie. I nieważne jak dobrze znasz i lubisz kogoś kogo chciała byś zabrać na sesję, będzie to dla was sytuacja nowa i nietypowa, i mimo dobrej woli nie pomożecie sobie, a wręcz przeciwnie. W moim doświadczeniu, na wszystkie sesje które robiłem tylko raz zdarzyło się, że obecność osoby towarzyszącej nie miała negatywnego wpływu na sesję. Nie ryzykuj i nie psuj sobie szansy.

Oczywiście mówię dotychczas wyłącznie o obecności podczas pozowania, bo naturalne jest że wybierając się na sesje do kogoś kogo nie znasz, możesz wziąć dla bezpieczeństwa osobę towarzyszącą, która Cię przyprowadzi i dopilnuje że rzeczywiście trafisz na sesję do fotografa, a nie np. na randkę w ciemno do cichego wielbiciela który udaje fotografa ;)


Jaki makijaż na sesję?



Kolejna rzecz o której warto pamiętać to kosmetyki. Jeśli na sesji ma być wizażystka to super, jeśli nie - będziesz musiała pomalować się sama. Polecam położenie podkładu wcześniej w domu, a dopracowanie makijażu już na miejscu zdjęć, będziesz mogła ustalić szczegóły z fotografem. Miej na uwadze miejsce gdzie będą robione zdjęcia, w niektórych lokacjach poza studio warunki mogą być trudne, dlatego pamiętaj, żeby wziąć lusterko, grzebień itp, tak aby być zupełnie samowystarczalną. Poza tym, nawet gdy na sesji ma być wizażystka, weź na wszelki wypadek swoje własne kosmetyki, na wszelki wypadek, aby nagła niezapowiedziana nieobecność wizażystki nie zrujnowała Ci całej sesji.


Stylizacja sesji



Ważna rzecz do ustalenia z fotografem to stylizacja, czyli w skrócie mówiąc to jakie masz przygotować ubrania, dodatki i makijaż, być może rekwizyty - ogólnie w jakim klimacie będą utrzymane zdjęcia. Tu nic nie doradzę, bo to wygląda bardzo różnie, zależnie od pomysłu na zdjęcia. Warto współpracować z fotografem, podrzucając swoje własne pomysły. Np. fotograf wymyślił sesję w teatrze stylizowaną na lata 20.? Może masz w domu stary futerał po skrzypcach, który możesz przynieść na sesję? Bardzo mile widziana jest pomoc w organizacji sesji, np. jeśli zaplanowaliście sesję w sukni ślubnej, może przypomni Ci się skąd możesz pożyczyć suknię? Może masz dostęp do jakiegoś ciekawego miejsca? Jest wiele rzeczy w których możesz pomóc, a jeśli to zrobisz, fotograf będzie miał więcej czasu, by skupić się na innych detalach.


W co się ubrać na sesję?



Po pierwsze skonsultuj z fotografem jaki jest pomysł na zdjęcia, jak ma wyglądać stylizacja. Jeśli masz jakieś pomysły, pisz śmiało, będę wdzięczny za różne sugestie. Plusem wykorzystania stylizacji wymyślonej przez Ciebie będzie Twoje większe zaangażowanie, tak w przygotowania jak i w samą sesję.

Wybierając ubrania na sesję, poszukaj kilka zestawów które możesz wziąć i nie zapomnij o dodatkach, jak np. biżuteria, paski, nakrycia głowy, buty, pończochy/długie skarpety, krawaty, okulary i inne rzeczy. Razem z fotografem lub stylistką na miejscu wybierzecie z tego to w czym będziesz pozowała. Pamiętaj - lepiej wziąć trochę więcej ubrań niż nie mieć z czego wybrać.

Jeśli planujesz pozować do zdjęć które odsłaniają nieco więcej ciała pamiętaj o jednym zazwyczaj pomijanym, ale ważnym detalu. Przed sesją nie zakładaj ciasnych ubrań i bielizny. Zbyt ciasne części garderoby odciskają ślady w skórze, które bardzo brzydko wyglądają na zdjęciach, a znikają ze skóry naprawdę długo.

O czym pamiętać oprócz ubrań? Jeśli pozujesz do zdjęć innych niż akt, zwłaszcza do zdjęć mody, pomyśl o tym jaką zabrać bieliznę. Zastanów się czy nie będzie się zbytnio odznaczała przez ubrania. Dobrze pomyśleć o biustonoszu bez ramiączek, aby wystając spod ubrania nie psuły efektu. Pomyśl też nad kolorami, aby za bardzo nie prześwitywały przez ubrania.


Jak przygotować się do sesji zdjęciowej?



Tutaj prawdopodobnie niezastąpione będzie jeszcze kilka porad od mojej modelki Oliwki na temat tego jak zadbać o siebie przed sesją:
  • być wypoczętym [impreza dzień wcześniej i worki pod oczami to zły pomysł ;) dop. M.M.]
  • przed sesją żadnego solarium! skóra wygląda wtedy brzydko
  • nie podrażniać skóry (szczególnie twarzy) w dniu sesji, peeling można zrobić dzień przed, żeby skóra była oczyszczona i wyglądała świeżo
  • przed sesją zadbać o włosy, nie mogą być suche i zniszczone - muszą wyglądać świeżo, lśniąco, być czyste! jeżeli farbujesz włosy: kolor nie może być wyblakły i nie może być widać odrostów. [farbowanie włosów dzień przed sesją lub w dzień sesji to też zły pomysł - jeśli coś nie wyjdzie będziesz miała wielki problem, dop. M.M.]
  • depilacja obowiązkowa
  • skóra nawilżona (balsam, mleczko), zrogowaciały naskórek z pięt i łokci obowiązkowo usunięty
  • paznokcie - zadbane, najlepiej pomalowane w naturalnym kolorze.


Sesja

Czego spodziewać się na samej sesji i co robić? Po pierwsze pamiętaj, że choć może się to wydawać nieprawdopodobne, pozowanie to bardzo ciężka i męcząca praca. Po 3 godzinach będziesz miała dość ;)


Jak mam pozować?



Jak pozować? Tu sprawa zależy od preferencji fotografa, jedni lubią wydawać szczegółowe instrukcje jak się ustawić i jaką pozę przyjąć, inni wolą zostawić to modelkom. Osobiście nie lubię ustawiać dokładnie z detalami póz modelek, bo najczęściej pozy wymyślone przez fotografa nie wyglądają tak naturalnie jak te przyjęte intuicyjnie przez modelkę. Zazwyczaj daję generalne wskazówki co do pozycji w której modelka ma się ustawić w kadrze, w scenografii, zostawiając jej interpretacji całą resztę detali jak ułożenie rąk czy nóg. Oczywiście staram się to kontrolować i poprawiać jeśli zauważę, że coś można zrobić lepiej. Jednak fotograf ma zazwyczaj do "ogarnięcia" wiele rzeczy podczas sesji, aparat, oświetlenie, scenografię, modelkę i pewne detale mogą umykać jego uwadze, dlatego ważne żebyś i Ty zwracała uwagę na szczegóły Twojej pozy.

Na co dokładnie masz zwracać uwagę? Jest bardzo wiele rzeczy o których nawet nie mam szans tu napisać [częściowo dlatego że nie jestem dobrą modelką, a fotografem ;) ], dowiesz się tego wraz z doświadczeniem, jeśli będziesz się uważnie przyglądała swoim pozom na zdjęciach. Możesz spróbować pozować na sucho przed lustrem, poćwiczyć różne pozy. Możesz poprosić kogoś o zrobienie Ci próbnych zdjęć, tak abyś miała szanse sprawdzić różne pozy, a następnie obejrzeć jak wyglądają na zdjęciach. Jeśli przyjrzysz się uważnie zauważysz w jakich pozach wyglądasz lepiej a w jakich gorzej. Zauważysz co wygląda kiepsko i czego unikać.


Co robić na sesji?



Samo pozowanie jest trochę jak taniec, więc jeśli tańczyłaś lub tańczysz na pewno pójdzie Ci o wiele łatwiej. Podczas pozowania zmieniaj pozy, nie siedź cały czas bezczynnie. Popracuj nad świadomością ciała. Ruszaj rękoma, dłońmi, nogami, zmieniaj pozycje, bądź dynamiczna (chyba że akurat fotograf wymaga czegoś zupełnie innego). Nie zachowuj się biernie, dobre modelki to te które potrafią dodać do zdjęć coś od siebie, to te które potrafią pusty pomysł fotografa napełnić życiem, zinterpretować go po swojemu, pokazać go na różne sposoby. Masz być jednocześnie tancerką i aktorką. Nawet jeśli sesja nie ma jakiegoś szczególnego pomysłu do odegrania, nie siedź jak lalka, graj siebie, graj inne modelki, udawaj ulubioną aktorkę, postacie filmowe, koleżanki, modelki w wybiegu, piosenkarki na koncertach, niech to będzie teatr jednego aktora. Wiem, że na początku pozowanie wydaje się trochę głupie, stawanie w dziwnych nienaturalnych pozach itp. jest dziwne, sam to czuję kiedy czasem pokazuje modelkom jaką pozę chciałbym, żeby zrobiły. Ale tak naprawdę nie ma głupich póz, często jest tak, że im dziwniejsza poza, tym ciekawiej wychodzi zdjęcie. Więc nie wstydź się, i daj z siebie wszystko. Jeśli coś będzie nie tak, fotograf na pewno Ci podpowie jak to poprawić.

Pamiętaj też o twarzy, o minach, mimice. Jeden z częstych błędów początkujących modelek to ten sam wyraz twarzy na wszystkich zdjęcia. Nuda! Bądź smutna, wesoła, uśmiechaj się, wywalaj język, bądź zamyślona, zrozpaczona, uwodzicielska, obrażona, wściekła, rozmarzona! Graj twarzą, zmieniaj miny, jeśli chcesz by fotograf Cię dobrze zapamiętał.

Nie wstydź się fotografa. Robiłem już wiele zdjęć, wiele sesji i można powiedzieć, że nic nie jest dla mnie dziwne ani śmieszne. Prędzej można się wygłupić siedząc na sesji jak kłoda, niż robiąc zbyt dziwne pozy - w rzeczywistości tymi pozami to się większość fotografów będzie raczej zachwycać ;)

Początek sesji to zazwyczaj rozkręcanie się i docieranie, nie przejmuj się zbytnio pierwszymi zdjęciami. Jeśli to Twoja pierwsza sesja, zazwyczaj troszkę czasu musi upłynąć zanim się rozluźnisz. Po kilkunastu minutach Twój pierwszy stres odpadnie i zaczniesz powoli sobie przypominać po co tam jesteś i co masz robić. Może nawet przypomni Ci się kilka rad które tu czytałaś ;)

Na koniec kilka porad od Oliwki o tym jak zachować się na sesji:

  • zabrać ze sobą dobry humor
  • nie wstydzić się, ani fotograf ani aparat nie gryzą
  • być naturalnym, swobodnym
  • kontrolować miny, układ rąk, nóg, można wcześniej poćwiczyć przed lustrem ;) sprawdzić w jakiej pozie wygląda się najkorzystniej
  • można eksperymentować, fotograf nam doradzi czy wyglądamy dobrze :)
  • najlepiej ustalić wcześniej co ze sobą zabrać, dowiedzieć się w jakim klimacie będzie sesja
  • na sesję przynieść wcześniej umówione rzeczy


Po sesji



Umów się z fotografem na sposób przekazania zdjęć. Ja prawie zawsze przekazuję zdjęcia mailowo, lub robię galerię z ograniczonym dostępem, wyłącznie dla modelki. Licz się z tym, że na zdjęcia będziesz musiała trochę poczekać. Wybór najlepszych zdjęć, ich edycja i retusz, może zająć sporo czasu. Zazwyczaj przeglądam zdjęcia po raz pierwszy drugiego dnia po sesji, potem od nich odpoczywam, żeby je zapomnieć, po to, żeby obejrzeć je świeżym i obiektywnym spojrzeniem kilka dni po sesji, kiedy zapomnę już wszelkie pomysły i emocje z sesji. Patrząc obiektywnie mam szansę wybrać rzeczywiście najlepsze zdjęcia, a nie te które wydawały mi się najlepsze bo bardzo chciałem żeby takie wyszły. Selekcja zdjęć to integralna część procesu twórczego, dlatego nie można się z tym spieszyć. Następnie każde zdjęcie muszę po swojemu przemyśleć i zastanowić się np. jak je wykadrować jeśli w ogóle, czy np. lepiej wyglądało by jako czarno-białe itp. Na koniec sama edycja i retusz, to też bardzo czasochłonne czynności. Najczęściej na zdjęcia z sesji trzeba u mnie czekać minimum tydzień. Czasem się to nieco przedłuża, z tego względu, że też mam swoje życie poza robieniem zdjęć ;)

Kiedy już dostaniesz zdjęcia, nie "przerabiaj" ich! Kiedy kupujesz obraz i wieszasz go na ścianie, nie domalowujesz np. drzewka, albo chmurki. Zdjęcia też nie ruszaj, nie przerabiaj na sepię, na czarno białe, nie kadruj, nie dodawaj efektów z filtrów, kolorów ani napisów. Jeśli pod zdjęciem podpisał się fotograf, to każdy kto widzi to zdjęcie ocenia fotografa przez to co na nim jest. Jeśli nagle dodasz tam coś od siebie, zaczynasz psuć dobrą markę fotografa, bo ludzie zaczną mu przypisywać autorstwo jakiejś "dziwnej" grafiki. Pomijam, że tak się nie robi, że to wyraz olewania fotografa, ale jest to też po prostu łamanie prawa, zagrożone konsekwencjami prawnymi, gdyż w przypadkach m.in. wykonania "sesji za zdjęcia" zabrania się wykonywania utworów zależnych (czyli właśnie "przeróbek") bez zgody autora zdjęcia.


Uzbrojona w tą wiedzę jesteś gotowa spróbować swoich sił przed obiektywem. Powodzenia!




(przy powstawaniu tego poradnika nie ucierpiała żadna modelka)


Dziękuję za pomoc moim modelkom, które przekazały mi część swojej wiedzy i na których się tego wszystkiego mogłem na nauczyć :)
Komentarze i uwagi mile widziane.
Mariusz "Marchewa" Marchlewicz

14 comments:

dominico pisze...

Bardzo ciekawy i przydatny poradnik. Jeśli będę miał okazję to polecę go niedoświadczonym modelką. Pozdrawiam

Anonimowy pisze...

chociaż nie jestem modelką, uważam że to bardzo dobry poradnik :p przeczytałam cały, wcale mnie nie znudził i chyba nawet zapiszę na komputerze. dobra robota :)

Anonimowy pisze...

Dobra robota. Widać, że trochę chleba zjadłeś:)
Czytając modelka na pewno zyska dobre nastawienie do sesji, jeśli w ogóle nad nią myśli. Szkoda tylko że na samo "pożegnanie" straszysz prawem, psuje nieco efekt IMO. :)
Pozdr,
Sobiech.

pollychcekrakersa pisze...

Chyba jestem jedną z niewielu 'początkujących modelek' , która to przeczytała.
Troszku sama się domyślałam, troszku wiedziałam ale jednak to i owo nowego tu jest ; )
Dzięki za poradnik

Anonimowy pisze...

Za rozwlekle i typowo dla amatora napisany poradnik.

domi pisze...

Gratuluję! Czego dokładnie? Dokonania rzeczy jak dla mnie niebywałej ! :) Taki poradnik mogłaby stworzyć doświadczona modelka, a nie fotograf ! Naprawdę wielki szacunek! Znalazłam w tutaj cenne uwagi, które pozytywnie nastawiły mnie do sesji promocyjnej studia (a ma się wkrótce ona odbyć) . Masz też rację co do tego, że przy znajomych nie czuje się modelka swobodnie, sama tego doświadczyłam, gdyż kilka sesji miałam z fotografem- przyjaciółką. Gorąco pozdrawiam :)

Alex44 pisze...

Od niedawna fotografujemy modelki z koleżanką, która niedługo przechodzi na zawodowstwo (zakłada firmę). Generalnie fotografujemy od trzech lat, ale modelki raptem pół roku. Siłą rzeczy trafiają nam się same amatorki. Ani my, ani nasze modelki nie bardzo wiemy, co z nimi począć od momentu umówienia się na sesję aż po jej zakończenie. Masa pomysłów raptownie topnieje wobec tego, co dziewczyny prezentują podczas samej sesji. Dlatego uważam ten poradnik za GENIALNY - prosty, oczywisty, skuteczny. DZIĘKI !!!

Anonimowy pisze...

Jutro mam pierwsza sesje.. :) dobrze, ze tu trafilam :) i.. prosze zastanowic sie nad wydaniem ksiazki! ;) bede pierwsza, ktora ja kupi! :) dziekuje ;)

Anonimowy pisze...

Naprawdę fajny poradnik, zarówno dla fotografa (czyli mnie), jak i początkujących modelek/modeli. Fotografią interesuję się od kilku lat. Od niedawna tworzę portrety znajomych, a teraz chciałabym robić je innym. Wszystkie powyższe rady w poradniku były mi pomocne. Dziękuję :)

Anonimowy pisze...

Dzięki za poradnik. Bardzo mi pomogł. Dopiero zaczynam w tej branży i Twoja pomoc bardzo mi się przydała, zdjęcia wyszły naprawde super, fotograf był zachwycony. Dostałam propozycje pracy od 3 agencji ;)

Anonimowy pisze...

Dokładnie to jaką bieliznę trzeba założyć na sesję? Stanik, jaki kolor, z ramiączkami czy bez? Majtki, zwykłe czy stringi i jakiego koloru?

Anonimowy pisze...

Duże podziękowania. Sensownie, praktycznie i na temat. Bardzo mi się przydadza te uwagi. Niby wydaje się, ze to wszystko człowiek wie i to same oczywiste sprawy, ale podczas sesji rzeczywiście do ogarnięcia jest tyle spraw na raz, że warto sobie wszystko jeszcze raz i jeszcze raz przypomninać.

krystyna pisze...

Pozowanie do zdjęć i praca modelki wcale nie jest taka prosta. Pozowanie do zdjęć wymaga dużo profesjonalizmu, ale też istnieje wiele trików, które zawsze sprawdzają się podczas fotografowania.

Modelka pisze...

Niekiedy chwilowa rozrywka może stać się przygodą życia:) Tak było w moim przypadku - zaczęło się na dorywczej pracy hostessy, a teraz mam już za sobą kilkanaście profesjonalnych sesji. Dzięki za te wszystkie wskazówki, bo chociaż jak dotąd wszyscy chwalili mnie za oryginalną urodę, to z pewnością wciąż jeszcze wiele rzeczy mogłabym zrobić lepiej i czerpać z tego zajęcia jeszcze więcej radości :)

Prześlij komentarz